22 Nis

OTEL TAKINTILARIM

Toza hafif alerjik olmam beni yıllar içinde otel temizlik hafiyesi yaptı. Çünkü en iyi dediğiniz otelde bile yatağı bile biraz kıpırdatsanız altından öbek öbek toz topu kümeleri çıkabilir. Bunları gördükten sonra artık bir otel odasına adım attığımda standart bazı hamlelerim var.

  • Toz tutan halı, yüzyıllardır yıkanmamış perde dışarı at.
  • Halı kalkınca, yatak – koltuk kıpırdayınca altından çıkan pislikleri sabunlu suyla sildir.
  • Yatak altı toz aldır.
  • Temizliği gözün tutmazsa yastığa tişörtünü geçir.
  • Gözle görülür şekilde yağmur ormanı tüylü gri canlıları gibi klimadan sarkan öbek tozları filtreden temizlet.
  • Tavandan ve köşelerden sarkan örümcekleri tespit turu
  • Televizyon kumandasını kolonya ile sil


YADIRGADIKLARIM

  • Tatil köylerinde plaj kenarına kurulan ikindi çaylarında servis edilen kuru bayat poğaçalar, sanayi tipi kekler.
  • İyi otellerde bile böreklerin içine beyaz peynir yerine doldurulan ucuz tatsız lor peyniri


Vasatlık Zihniyeti 

Türkiye’nin en iyi kabul edilen otellerinden birinde, şefe, neden kahvaltı tost köşesinin eski zenginlikte olmadığını sordum. Çünkü bu otele gelme sebeplerimizden biri de arkadaşlarımızla aramızda espriye varacak lezzetteki buranın emsalsiz tostlarıydı. (Mesela benim favorim zeytin ezmesi – mantar – fesleğen soslu – pastırma karışımıydı). O şef yaklaşık yarım saat önce arkadaşıma ne kadar özenle malzemeleri seçtikleri, ne kadar müşteri isteklerine kulak verdikleri, ne kadar iyi şeyler başardıklarını anlatmaktaydı. Ben o tostlarınız için gelmiştik; o güzel malzemeler nerede, tost tezgahı şimdi çok yavan diye sorduğumda aldığım cevap; ülkemizde yaygın olan vasatlık zihniyetinin bir gerçekliğini daha yüzüme doğru savurdu.

Şefin cevabı: “Çok beğeniyormuş herkes evet. Vallaha o tost köşesinde kuyruklar oluyordu, istemedik yani. Ama tostçu kız kafasına göre işler yapıyordu zaten ayrılan Hamza usta da bunları yapması için kıza izin vermişti.”

Benim cevabım: “ya şef delirdin mi burada insanların beğendiği, kendilerine özel bir şeyler yapabildikleri farklı bir köşe oluşturmuşsunuz. Böyle bir zenginlikle  içinizden birinin bu kahvaltıyı farklılaştırmasına neden izin vermezsin ki?

Not: Tostçu kız rakip otelde fıstık gibi bir iş buldu.

Diğer Yazılar

Yorumlarınız Benim İçin Değerli