Dr. Ebru Nurluoğlu / PCC, ACPC, ACT, CLC

3

Dr. Ebru Nurluoğlu / PCC, ACPC, ACT, CLC

Saint Benoit Fransız Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdim. Fransız okulunda “ezberin ve çalışmanın”, Boğaziçi’nde ise “yaratıcılık ve öğrenerek üretmenin” hayata katkılarını öğrendim. Yüksek lisans tezimi Hunter College / City University of New York  ve ardından Yeditepe Üniversitesi’nde iş dünyası ve reklamcılık alanında gerçekleştirdim. “1960’lı yıllarda karşı kültürün reklamcılığa olan etkileri” adlı çılgın ve dipsiz bir konu seçme başarısını göstererek; çok az kaynak olan bir alanda on binlerce reklamı satır satır inceledim. Bunu yapmaktan o kadar hoşlanmıştım ki gezmeye gittiğim İspanya’da bile kendimi milli kütüphanede bulmaya başladım. Neyse ki doktoraya başladım ve İstanbul Üniversitesi’nde sivil toplum kuruluşlarının tanıtımı üzerine yeni bir tez hazırlayarak araştırma tutkumu oyaladım. Amerika’da ve İstanbul’da master bana araştırmanın keyifli bir şey olduğunu; doktora ise hoş kaçamaklarla dengelenemeyen aşırı çalışmanın insanı bezdirebileceğini ispatladı. Tüm öğrenim hayatımda bana bu dersleri almamı sağlayanları kalben selamlıyorum.

Çocukluğumdan beri yoksullukla savaşanlara destek olmak gibi doğal bir misyon hissederim. Bu yolda, Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine düzenli yardım etmeyi ülkemizde alışkanlık haline getirmek üzere sistematik çalışmalar yapmış bir vakfın kurucusuyum. A.İ.P. Vakfına dair bu blogda ayrı bir köşem var sivil topluma dair görüşlerimi oradan okuyabilirsiniz. (www.aipvakfi.org)

Profesyonel hayata free lance metin yazarı olarak çok genç yaşta başladım. Reklamcılık, pr, televizyon alanlarında deneyim kazandım. En son bir holdingde “iletişimden sorumlu başkan yardımcılığı” görevinin ardından kendi danışmanlık şirketimle ilerledim. Hayattaki resmi öğrenciliğim hiç bitmedi. Koçluk ve eğitmenlikte ilerledikçe daha da çok eğitim alma ve donanım kazanma sorumluluğu hissettim. Bu coşku dolu sertifika koleksiyonlu hayatımda Adler International Learning, Institute for life Coaching Training, ORSC Örgüt – İlişki Sistemleri, Ralph Watson NLP Practitioner, Pozitif Psikoloji vb. farklı koçluk programlarını tamamlama imkânım oldu. Farklı koçluk yaklaşımları bana sadece hoca ve koç olarak değil birey olarak da çok katkı sağladı. Koçların mentoru olma yetkisini veren uluslararası sertifikasyona da hak kazandığımda yaptığım işin ciddiyetinin, etki alanının bilinci ile bu sertifikalara daha layık olmak için öğrendiklerimi kendimde daha yoğun uygulama kararı aldım. Bu da beni daimi öğrenci kıldı.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF üyesiyim. PCC, ACPC, ACT, CLC unvanlarının sahibiyim. Institute for life Coaching Training ve Adler International Learning Central Europe olmak üzere 2 ayrı okulun sertifikalı koçuyum; federasyona akredite olmuş biriyim ve 4500 saat üzeri profesyonel koçluğum var. Geriye dönüp kat ettiğim bu yollara baktığımda iyi ki sevdiğim işi yapmakta ısrarcıyım ve çok şükür aşkla yaptığım işlerle meşgulüm demekten kendimi alamıyorum.

Özetle profesyonel koç ve kişisel gelişim uzmanıyım. Ağırlıklı olarak üst düzey yönetici, takım ve değişim koçluğu yapmaktayım. Koçluğa, danışanın farkındalık geliştirmesine aracılık ederek,  hayalindeki geleceği yaratma sürecindeki yol arkadaşlığı olarak yaklaşmaktayım. kurumlara verdiğim eğitimlerin yanı sıra ilişki yönetimi, itibar, imaj, kişisel gelişim, zor insanlarla iletişim, yönetim becerileri gibi konularda profesyonellere ve bireylere kişisel danışmanlık yapmaktayım. Bu sayede her gün ben de başkalarından bir şeyler öğreniyorum ve hayata dair yeni bakış açıları ve farkındalıklar ediniyorum.

En keyif aldığım ve başarılarını kanıtlamalarından gurur duyduğum çalışmalarım:

– şirket verimliliğini artırmak üzere kendi geliştirdiğim “ilişki yönetimi ve iletişim anayasası” atölyeleridir.

– şirket verimliliğini artırma iddiası taşıyan ve yaratıcısı olduğum “Mutluluk Okulu” adlı konsepttir.

– birikimlerimi ve maceralarımı topluluklarla paylaşma fırsatını bulduğum seminerlerim :

• Vaha / İş Hayatı

• Her Şeye Rağmen Mutluluk

• Ebru’nun Sırt Çantası / Seyahat Deneyimleri

Eğitimlerime katılan kişileri öncelikle öğrencilerim olarak değil ahbaplarım olarak görürüm. Hatalarımı da, ders çıkardıklarımı da, iyi giden taraflarımı da samimiyetle paylaşırım. Amacım insandan insana verimli ve vazgeçmediğim değerlerim olan “insana değer, mutluluk, özgünlük” kavramlarını bu vesile ile pekiştirmektir.

Yegane tutkum; farklı kültürlerin mutluluğa yaklaşımlarını gözlemlemek üzere dünyanın farklı ülkelerinin en ücra köşelerine Bhutan’dan Paraguay’a değin seyahat etmek.