26 Eyl

Kaz Dağları’nda derin bir nefes

Baharda, sonbaharda, haziran başı okullar kapanmadan ya da hafta içi gidin derim. Kalabalık basmadığında, Kaz Dağları köyleri adeta romantik bir film platosu gibi oluyor….

Benim gibi okumaya meraklı iseniz dergi ve kitap stoğunuzu yapın buralarda her daim kitapçı bulmak zor. Aydınlık yüzlü bir kitapçıyı ise Küçükkuyu’da sağınızda OPET’i geçtikten sonra ikinci ışıklardan içeriye girdiğinizde yolun sonunda sol tarafta bulacaksınız; Selin Kitabevi. Yolda dinlemek için cd alın; radyolar sevdiğiniz kanalları çekmeyebilir. Aradığınız cd yi benzincilerde bulmak ise ayrı bir mesele…En iyi otelde bile rahat yastık yok nedense. İçleri pamuk tıkılmış izlenimli engebeli yastıklar! Benim gibi boynunuz rahat yastığa alışkınsa ve araba ile imkanınız varsa kendinize bir lüks yaratın ve yastığınızı kapın derim.

Yanınızda fener bulundurun geceleri köyde elektrik kesildiğinde ana binaya elektrik verseler de jeneratörler en iyi otelde bile odalara yetişemiyebiliyor.
Bahşişi sadece ticari bir emek karşılığı olarak değil de yöreye yaptığınız bir destek olarak düşünün çünkü bu bölgede iş mevsimi sadece birkaç ay
Kaz Dağlarına romantik bakış açımı odamın dibindeki komşu sarstı. Orta zehirli kedi başlı antik kent yılanı imiş. Oda kapısının altının 2 parmak açık olması içimi ne denli ferahlattı tahmin edersiniz. Odamı üst kata almakla yetindim.

Güzergah – yol:

 • İstanbul Balıkesir uçakla yaklaşık 35- 40 dakika. Havalimanından araç kiralayarak 40 dakika olmadan Kaz Dağları’ndaki butik otellere varabilirsiniz. Araç seçenekleri kiralama şirketlerinde sınırlı önceden ayırtmanızı tavsiye derim. Ayrıca araba kiralama şirketlerine en az 5 defa “özel indirim var mı?” diye sorun. Biz 6. ısrarlı soruşta Turkcell Platinum’a yüzde 50 indirimle kiraladık… Kaz Dağları’nda yollar çok çok dar ve sokaklar taşlı; küçük pratik bir ebatta araç kullanmanızı öneririm.
 • Havalimanından çıkıp denizi solunuza alarak ilerlerken sırasıyla Edremit – Altınoluk – Akçay ve sağda Mıhlı şelalesi – Adatepe köyü – Küçükkuyu; sonra sol kolda Assos veya düz devam ederek sağ yukarıda Yeşilyurt Köyüne ulaşabilirsiniz. Saydıklarımın hepsi 10 -20 dakikalık mesafeler.
 • Ayvacık, Çanakkale’de Küçükkuyu bölgesinde çok sempatik hala tarihin donmuş olduğu köyler var. Tüm bu noktalar Yeşilyurt’tan çıkınca en uzağı 25 dakika.

 YEŞİLYURT KÖYÜ OTELLERİ

Manici Kasrı – Çetmihan – Kakule kardeş kuruluşlar her üçünü de ziyaret etmenizi öneririm. Çetmihan köyün yokuşunu çıkarken başta yer alıyor.Yeşilyurt köy meydanında el yapımı hediyelikçi Osman beyin Papapiloov adlı mintirik dükkanından Mexican Art Craft’ta ödüller kazandığı kozalak kuşlar serisinden ürünler de satın almanız mümkün.

yesilyurt_papapiloov_hediyelikcisinde_ozgun_eserler

Manici Kasrı / Yeşilyurt Köyü

286 752 1731

Bölgenin en çok odalı “butik otel tadındaki gerçek butik oteli”. Türkiye’nin en iyi 10 butik otelinden biri seçilmiş

Diğerlerinde oda sayısı benzeşse dahi onlar minik şehir otellerini andırıyor. Eğer grup olarak kalacaksanız ve otantik doğa içinde bir yer istiyorsanız başka yer aramayın.

Manici Kasrı’nda süit odalardan 25 no’lu, yere kadar camının manzaraya açılması; 2 kat basamakla yatak ile oturma kısmı ayrımı ve güzel güneş alması sebebi ile; 21 no’lu oda ise çepeçevre manzarası ile favorilerim. Eğer villada kalmayacaksanız bu süitleri oda no’ları ile ayırtın. Odalarda televizyon olmaması ayrı bir huzur  veriyor.

Manici’nin aidiyet ve sorumluk duygusuyla yüklü; maneviyatları yüksek çalışanlarını ben çok sevdim. Özellikle yöneticilerden Necmi Ulusoy, Tahsin Altan garson Ferhat Parmaksız  ve Mustafa Tezcan’ı çalışırken gözlemlemenizi tavsiye ederim. Eğer patronsanız, keşke benim de böyle çalışanlarım olsa diye hayıflanacaksınız. Bu satırları ben yazarken Ferhat’a bahsedince Ferhat’ın içi rahat etmedi ve beni; işi gereği arka planda kalan misafirlerin tanımadığı stajyer Emrecan’la tanıştırdı. Bence takım anlayışı budur.

 • Terasa açılan kahvaltı salonundaki hafif müzik insanı yormuyor; kitabımı bir köşede yazarken buna minnettar kaldım.
 • Terasta jakuzinin hemen yanında bembeyaz bir keyif yatağı var. Hakim olduğu manzara göz  alabildiğine yeşil ve ucunda deniz.
 • Kuş cıvıltıları ile kahvaltı edebilmek güzel.
 • Kafamı kaldırdığımda ağaçlarla kuşatılmış olmak enfes.
 • Kaz dağlarına adını vermiş olmasına rağmen görebildiğim tek kaz, kafes arkasına saklanmıştı, o da Manici Kasrı’nda…
 • Gece gökyüzünün sihirli bir görüntüsü var… Bu kadar çok yıldızın parladığı, tüm dileklerinizi tutmanıza yetecek kadar yıldızın kaydığını izlediğiniz muhteşem bir canlı tablo….
 • Sevimli bir plajı var, Asos sahilde

 

manici_kasri

Erguvanlı Ev / Yeşilyurt Köyü

Manici Kasrı ile yanyanalar. Gözlerinizin yeşile doyduğu bir ortamda, çam ağaçları ile çevrili, çimlerin üzerinde kuş sesleri arasındaki küçük bahçesinde okuyacağınız kitaplar, edeceğiniz sohbetler size ayrı bir tat verecek. Ben burada laptopla kendime harika bir ofis yarattım ve böylece tatilim sona erdiği halde uzatarak, o gün çimlerin üzerinde çalışkan halimle işi kırmış oldum.

www.erguvanliev.com.tr

Kakule Kafe / Yeşilyurt Köyü

Kafenin tazecik zeytinyağlı yemekleri…

yesilyurt_kakule_cafe_minik_bir_soluklanma_duragi

 

Karye Müze otel / Yeşilyurt Köyü

İçinde telefondan, bilgisayara teknoloji serüvenini anlatan bir müze de barındırıyor. Kayalık ve ormanın dibinde, şehir oteline daha yakın bir modern yapıda.

www.karyemuze.com / www.koydenkente.com

Reis İnn / Yeşilyurt Köyü

Reisin bahçesinde takılın. Otantik karadeniz tipi döşeli kafeler seviyorsanız buranın ortamı size sıcak gelecektir.

286 752 5150

KÜÇÜKKUYU / ADATEPE KÖYÜ

Hoş mimarilerde konaklamak ve değişiklik olsun isterseniz size seçenekler…

Benim tercihim buralara yemek, çay için uğrayıp Manici’nin geniş odalarında nefes alarak konaklamak.

Hünnap Han / Adatepe Köyü

www.hunnaphan.com

İda Blue / Adatepe Köyü

www.idablue.com.tr

ÇEVREYİ GEZERKEN…

Aeneas / Altınoluk

Afrodit otelin kardeşi. Sahibi yöreye çok hakim; sizi tavsiyeleri ile güvende hissettiriyor. Hafif tepede 15 numaralı Zeus adlı odası ile tercih edilebilir. Balkonunda cibinlikli bir dinlenme yatağı, manzaranın uzaktan mavi deniz ve zeytin ağaçlı makili dağlık oluşu, geniş olması, ek yatak ferahlık anlamında iyi. Odada bir bebek yatağı var; hoşunuza gitmeyecek ise önceden uyarayım.

Assos

 • Antik limanda spa keyfı Nazlıhan otelde
 • Antik limandaki balıkçılarda bir akşamüstü balık sefası
 • Yahya Usta’nın sakızlı, dut tanecikli dondurmaları

Doğuş kahvaltı salonu / Yeşilyurt

Otlu dondurma (nane lavanta sakız) ilginç gelebilir.

Yeşilyurt köyüne girerken otobanda sağda; canlı alabalık havuzu var bu akan sulu havuzdan fırlayan iri alabalık arkadaşımın kafasına zıpladı. Devamlı olan bir şeymiş, atletik balıklar anlayacağınız…

Filinta / Mıhlı sahili

532 557 7141

Konuklarla yakından ilgili sahiplerine benden sevgiler…

Restoran ve mini plaj.

Menüde bazı yemeklerin yanında “Israrla tavsiye edilir ibaresi” var.

İsli enginar; Frenk soğanlı uskumru ezme; Mütebbel; Zahterli İzmir tulum ızgara; Sinop mantısı, manlama (mantı süslü gözleme) yemeklerinden bazıları…

Özellikle sevdiklerim: portakallı börülce (suyunun kıvamı ve portakal tadı çok güzel) Peynirli otlu mücver (un tadı ağıza gelmeyen; Karaköy Bej’in tok kıvamlı güzel mücverine rakip gerçek ev mücveri); yıllardır hiçbir yerde bulamadığım ev yapımı patates kroket

 

filinta_mihli_sahili

 

Gulet Restoran / Asos yolu deniz kenarı
Çokça meze çeşidi var.

Kartal Yuvası / Assos yolu – Sazlı Köy altı

Muazzam manzaranın yeri burası. Dağ, deniz, yeşillik, karşı kıyı…Gerideki otel kısmından bağımsız The rock adını koydukları çepeçevre cam olan restoranda kitap okuyup, yazı yazıp kalamar vb. atıştırmayı çok sevdim. Kartal yuvasında güneşi de batırın.

Kartal Yuvası otelinin odaları benim için küçük ve ful ahşap koyu bordodan dolayı kasvetli yoksa burada da kalınabilir, kendi zevklerine göre özenerek yapmışlar. (www.kartalyuvasibutikotel.com)

kartal_yuvasi_manzarasi

Mıhlı Şelalesi

Şelale sesi seviyorsanız ıssız yolundan sabah çok erken saatte gidip kenarında yanınızda getirdiğiniz bir şeyler atıştırmak güzel.

Hasanboğuldu Sutüven Şelalesi / Zeytinli – Edremit

Bir aşk hikayesinden adını alıyor. Ormanın içinde, soğuk suların aktığı derelerle, şelalelerle zenginleşmiş bir doğa.Kır lokantası ve mangal istasyonu da var. 543 4114817

Pınarbaşı Milli Parkı/ Güre, Akçay – Edremit

Kaynak suları, anıt çınarlarla çevrili bir piknik anı. 543 411 4819

Yengeç – Yahya restoran

Yöre halkı tavsiye etti; ben gidemedim artık siz bana izlenimlerinizi yazarsınız.
Zeytinbağı Otel Restoran / Çamlıbel Köyü, Edremit

Rahmetli oyuncu Tuncel Kurtiz’in hayranlarının uğrak yeri olan bu mekanın işletmecisi Erhan Şeker beyle sohbet için bile gidilebilir. Erhan beyin kendi yaptığı reçellerden de alın derim. Zeytinbağı’ nda küçük ama lezzet katan ellerin değdiği bir  menü var . Benim denediklerimden sayabileceğim lezzetler: mercimek favalı kızılbacak otu; enginar domates ve Ege otları tempura; peynirli cevizli erişte; fener kavurma; deniz mahsulleri kokoreç; çilek soslu silken otu, dondurmalı incir. Rezervasyonsuz gitmeyin kapıdan çevrilebilirsiniz.

www.zeytinbagi.com

Diğer Yazılar

Yorumlarınız Benim İçin Değerli