03 Ağu

Şili Dünya’nın en dar ve uzun ülkesi; Bir ucu Pasifiğe 100 km, diğer ucu ise And dağlarına 40 km uzakta.
Her yeni ülkeye ayak basışımda o ülkenin dramlarına ve manevi zenginliklerine de adım attığımı biliyorum. Sıkça vakit ayırıp yerel halkla sohbet ediyorum. Aklıma hayalime gelmeyecek trajedileri, neşeleri, dünya kültürel miraslarını, anektodları, lezzetlerle böyle tanışıyorum. Şili de bu yönleri ile çok kuvvetli bir ülke. Yöre halkını tanımaya çalışmanızı tavsiye ederim.

Şili’de, 1973’te Augusto Pinochet, Salvador Allende yönetimini askeri darbe ile devirmiş. Pinochet diktasında Şili sayısız acılara gark olmuş. Bunun hakkında bir gıdım bilgi sahibi olmak isterseniz Colonia adlı filmi seyretmenizi öneririm. Film Şili’de Pinochet döneminde karşı görüşleri işkence için götürdükleri ve aynı zamanda beyin yıkama için dünyadan tamamen izole; karanlık sadist kafalarca kurulmuş “Colonia Dignidad” adındaki komünü anlatıyor. Burada aynı zamanda gizlice kimyasal silah üretme ve inşalar üzerinde deneme merkezi olarak kullanılıyormuş.40 yıl boyunca insanlık dışı koşullardaki bu komünden sadece 5 kişi kaçarak kurtulmuş. Komünde çocuklar kadınlar ve erkekler birbirini hiç görmeyecek şekilde alıkoyulmakta ve sürekli sapık liderle cemaatinin cinsel ve şiddet tacizine uğramaktaymışlar. Başkent Santiago yakınlarındaki bu vahşet çiftliğini çocuk tacizciliğinden aranan ve Şili’ye kaçan eski bir Nazi albayı olan Paul Schafer yönetmekteymiş.

Şili Santiago tarihi binaları süslü

Şili Santiago tarihi binaları süslü

Santiago
Santiago 1541’de Pedro De Valdivia tarafından kurulmuş; denizden 543 metre yüksekte ve bugün yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı bir sanat ve öğrenci kenti.
Santiago, www.munistgo.cl
The Singular şehir merkezinde en iyi kalınabilecek otellerden biri.

  • Museo Nacional De Bellas Artes (güzel sanatlar müzesi)
  • Museo De Arte Contemporaneo (çağdaş sanatlar müzesi)
  • Museo De Artes Visules (görsel sanatlar müzesi)
  • Museo De Historico Nacional (ulusal tarih müzesi)
  • Ekoturizm ve açık hava aktiviteleri için: www.rutanomade

 

 

Şili başkentte güzel tatlar var

Şili başkentte güzel tatlar var

Diğer Yazılar

Yorumlarınız Benim İçin Değerli