17 Şub
artık Estonyalıyım!

artık Estonyalıyım!

 

Tallinn

Estonya’nın başkenti Tallinn Baltık Denizinin kıyısında 450 bin nüfuslu bir liman kenti. Tallinn eski adı Reval olarak da anılıyor. Old city dedikleri ve özenle korunmuş tarihi bölgesi 2 gecelik kaçamak için ideal; görülmeye ve içindeki otellerde konaklamaya değer. Havalimanından eski şehre 10 dakikada varıyorsunuz. (taksi ile 8/15 euro) Bu mini şehri yerel bir rehber bularak gezmenizi tavsiye ederim. Mayısta bile soğuk olan şehir için tahminim haziran ve sonrası daha ılık, yağmursuz hava garantilemek için daha doğru seçimler… (Seyahatinizi ağustos ayındaki yerel  festivale de denk getirebilirsiniz.)

Seyahatlerimdeki önceliğim UNESCO’nun Dünya Mirası Listesine aldığı kentlerdir. Tallinn de 1997’de bu hakkı kazanmış masalsı bir Ortaçağ kenti…

Tallinn’de eski şehrin daracık sokaklarında güvenle kaybolabilirsiniz. 13. yüzyıldan kalma taş parke Arnavut kaldırımlı sokaklardan keyfini çıkara çıkara, her minik dükkanın önünde dura dura; her tatlıcıdan çikolatacıdan minicik bir lezzet kapa kapa, başınızı havaya dikip ağzınız açık muazzam korunmuş bu tatlı kenti sindire sindire gezin. Restoran ve dükkanların çoğu ilgi çekmek için Orta Çağ atmosferini hem içeride hem de sokakta yerel kıyafetler ve o dönemi canlandıran mizansenlerle size sunuyorlar. “İrili ufaklı birahaneler, canlı meydancıklar, müzeler, tarihi çikolatacılar ve pastaneler, yerel restoranlar, hediyelikçiler, amber taşı dükkanları, tasarımcı butikler, Orta Çağ’ın bugüne taşıyan tüccar evleri, manastırlar, sanat galerileri, at arabası tezgahlarda Ortaçağ kıyafetleri ile şekerle tarçınla kavrulmuş badem fındık atıştırmalıkları satıcıları”   

Tallinn eski şehri keyifle gezilesi bir yer haline getiriyor.

 

Estonya halkının bağımsızlık mücadelesi

1980’ler biterken Sovyetler Birliğinin çözülmeye başlamasını iyi değerlendiren  Baltık ülkelerinde Sovyet baskısına karşı eylemler başlamış. 23 Ağustos 1989 Şarkı Devrimi ise çok önemli bir tarih:  Litvanya, Letonya ve Estonya halkı, Tallinn – Riga –  Vilnius’u kapsayan 600 kilometrelik muazzam bir el ele tutuşan ve şarkı söyleyen insan zinciri oluşturmuş ve dünyaya özgürlük istiyoruz çağrısında bulunarak dikkat çekmeyi başarmışlar.

11 Mart 1990 tarihinde Litvanya ilk olarak SSCB’den bağımsızlığını ilan etti ardından Estonya bağımsızlığını 1991’de Rusya’dan aldı. Bunu hatırlamak ya da duymak bile bu insanların yakın bir tarihe değin neler çektiğini hissederek ürpermenize yol açabilir. Tallinn, 2. Dünya Savaşı’nda bombardımana tutulmuş bir kent. Bu güzel tarihi şehre bu yıkımı yapanları karalar bağlayarak anmadan geçemiyorsunuz. Elimde olsa savaşta diğer ülkeye zarar veren tüm ülkeleri yerle bir olan eserlerin tazminatına ve inşası için tazminatına mahkum ederdim. Bu onların iflasına sebebiyet verecek olsa bile…Çünkü tarihi kültürel zarar parayla ölçülemeyecek cinsten.

 

tepeden Talin

tepeden Talin

 

GÖRÜLECEK YERLER

Alexander Nevsky Cathedral
Rus tarzını yansıtan Ortodoks katedrali. Tallinn’i gezmeye buradan da başlayabilirsiniz. (yukarıdan aşağıya)

City Train
Atlayın bu minik trene ve şehir merkezinde insanların sokakların arasında dolaşın

Fat Margaret Kulesi

Katarina Kaik
Eski eczanenin yan sokağından içeri girin ve şehrin en mintirik evi ile tanışın. Biraz ileride el sanatlarına (cama, tahta, örme vb.) kucak açmış Katerina Geçidi’ne varıyorsunuz. Bu bölgeye ağır kış hakim olduğu için yazın bile yün kazaklar, atkılar göreceksiniz.

KGB binası
Halkın baskı altındaki geçmişlerinden kurtulmuş olmalarına saygı duruşu için önünden bile geçmeniz yeterli

Linna Museum

NUKU (Museum of puppet arts)
Kukla müzesi

Open Air Museum
Favori yerim. Hatta bisiklete binmeyi bu ormanda öğrendim. Sabah erken tam açılış saatinde ya da akşamüstü güneş ısıtmadan çok gezmenizi tavsiye ederim. Estonia çiftlik kültürünü yaşatan, temsili yerel halkla resim çektirebileceğiniz eski köy evleri, değirmen, at arabası, bol yeşil orman havası…”Hobusoit” dedikleri at arabalarını sorun ve bir tur atın ormanda.

 

open air museum

open air museum

Parlamento Binası
Sıra dışı pembe binada güvenlik bile görmeyebilirsiniz.

Prita Tee
Kumsalda bisikletlilerin yanında yürüyerek ciğerlerinizi Baltık havası ile doldurabilirsiniz.

Seaplane Limanı
Tallinn’i denizden hatırlamak için iyi bir seçim. Tallinn’de 3- 4 gün planlıyorsanız,  bir günlüğüne Helsinki’ye limandan sabah kalkıp akşam dönen feribotlarla geçmeniz mümkün.

St. Catherina Dominik Manastırı

St. Mary Katedrali (1233)

St. Nicholas Katedrali

St. Olaf Katedrali ve kulesi (15.yüzyıl)
Uzun kulesi (123 m.)ile meşhur

Toompea (Katedral Tepesi)
Gözetleme, korunma, yukarıdan bakabilme gücü gibi avantajların cazibesi ile kale duvarlarının ardında yükselen Toompea her zaman Tallinn’i soylular ve yönetenlerin yaşadığı bölge olmuş. Tallinn zaten Tompee Tepesi ile halk ve tüccarların yaşadığı şehir meydanı olarak iki ayrı gruba ayrılmış geçmişte.  Tallinn’i en iyi seyir yerlerinden bakarak hafızanıza kazıyabilirsiniz.

Town Hall Pharmacy
Özenle korunmuş, 1420lerin kayıtlarını görebileceğiniz, hala hizmet veren tarihi eczane

 

HOTEL

Telegraf

Tht Three Sisters (Relais & Chateaux üyesi)
1362 de inşa edilmiş, rivayete göre babanın 3 kızkardeşe pay ettiği yan yana üç ev. En küçük kıza en minik ve kapısız ev verilmiş; nasılsa ablalarından girip çıkar diye…

 

RESTORAN – KAFELER

Balthazar
Sarımsaklı dondurma dahil sarımsağı türlü yemekte tadabileceğiniz bir iddialı bir sarımsak restoranı

 

sarımsaklı dondurma

sarımsaklı dondurma

Chocolats de Pierre (1937)
Truffles ları meşhur. (60 çeşit)

Clayhills
Baltık gastro pub, Avrupa menüsü de var.

Estonian Museum of Natural History
Doğa ve yaban hayat müzesi

Kalamaja Children’s Museum Miiamilla
Küçük bir oyuncak müzesi

Maikrahv
Town Hall Square’de, tarihi atmosfer, Avrupa ve Estonya mutfağı.

Maiasmokk Cafe / Kehrvieder (1864) / Kalev Marzipan Room
Kentin en eski kafesi. Meşhur Kalev çikolatalarını buradan alabilirsiniz. Diğer salonda tarihi reçetelerle hazırlanan görselliği yüksek şekerlemeler var.

 

kahve ve pastaları meşhur

kahve ve pastaları meşhur

Olde Hansa
Yerel mutfak ve yerel giysili garsonlar; birası meşhur

Pepersack
Gothic mimari, ortaçağ havası

Three frogs grill
Açık mutfak, gothik hava.

 

DAHA FAZLASI İÇİN UZMAN DESTEĞİ

  • Özel tur (Lahemaa ulusal parkı, Kadriorg Saray sanat turu, batı kıyısı ve Haapsalu vb) önerileri için burasıyla bağlantıya geçmenizi öneririm: wwww.traveltoestonia.com
  • Gençlere hizmet veren bu şirketin de macera seçenekleri var: www.traveller.ee
  • “Komünist Estonya”, “hayalet turu” (haunted Tallinn) gibi farklı turlar için: www.estadventures.ee
  • Balona binmek ya da şehir turu yapmak için: www.citytour.ee
  • Araçlı paintball, lazar savaşı, go kart gibi adrenalini yüksek aktiviteler için: www.funintallinn.com
  • Tallinn her 5 senede bir dev konserlere ev sahipliği yapıyor. www.lauluvaljak.ee
  • Özel rehber: Mati Rumessen / mati700@hot.ee / www.tourservice.ee

 

Diğer Yazılar

Yorumlarınız Benim İçin Değerli