14 Tem

URUGUAY

Uruguaylı Genç Dostlar

Uruguaylı Genç Dostlar

 

Cüssesi Küçük, Kapasitesi Büyük Ülke: Uruguay

Uruguay Güney Amerika’nın en küçük ve çarpıcı biçimde en refah içindeki ülkesi (ücretsiz sağlık, eğitim hizmetleri, yaygın internet erişiminde öncü ve tüm ilkokul çocuklarına laptop veren ilk ülke oluşu, ücretsiz kültür sanat alanları ve müzeleri, kolayca vatandaşlık hakkı vermesi…)

Devlet Başkanı Jose Mujica tevazusu ile efsanevi bir isim. Başkanlık sarayı yerine eşinin çiftliğinde yaşıyor. Yegane mal varlığı en eski model  Volkswagenı. Makam arabası, banka hesabı, koruma görevlisi olmadığı; maaşının %90 civarını sivil toplum kuruluşlarına bağışladığı söyleniyor.

Camelo Ormanında konaklamak eşşizdi. Kuşların gün boyunca dolu dolu şarkı söylemesine, ormana güneş ışıklarının günün farklı saatlerde farklı zarafette ağaç dallarından süzülmesiyle tüm gün vakit geçirdim.

Şehirleri dolaşırken pazarlarına uğramaya çalışırım. Çünkü esas ülke insanlarına orada temas edebilir onları inceleyebilir en doğal hallerine tanık olabilirim diye düşünürüm. Montevideo pazarında da iri renkli sebzelerin arasında kendimi kaybettim. Seviyorum ben sokakları ve insanların çeşitliliğini…

Normalde seyahatlerde akıl almaz soğukkanlıyımdır. Maceralarımı bilenler buna şahittir. Ancak Uruguay’a inerken uçak düşecek diye ödüm koptu. Uçak sağa sola yukarı aşağı acayip dengesiz sallanmaya eşyaları dökecek kadar yan yatmaya başladı.  Ömrümde ilk defa uçak korkusu ne anladım. Öncelikle çok çaresizce bir duygu. Bendeki duygusal ve düşünsel  refleks o güne kadar yaşadıklarımın gözümün önünden geçmesinden ziyade “daha yaşayacaklarım vardı ben nereye ölüyorum” kaygısı idi.

Colonia del Sacramento

La_Florida_Restoran_Colonia_del_Sacramento_Uruguay_1

La Florida Restoran Colonia del Sacramento Uruguay

Colonia del Sacramento’ya, Arjantin Buenos Aires’ten deniz otobüsü (Buquebus katamaran) ile bir saatte geçebilirsiniz. Colonia del Sacramento, 1955’te UNESCO Dünya mirası kabul edilmiş; 17. yüzyıldan kalma bir Portekiz sömürgesi kasabası. İçinde birkaç tane minik butik otel var. (www.coloniaturismo.com)

Colonia’nın 30 km ilerisinde “Parque Nacional Aaron de Anchorena” adlı  eski görkemli  çiftlik şu anda başkanlık sarayı var. Burada egzotik yerli ve yabancı doğal güzellikleri ve 75 . m uzunluğundaki kuleden panoromik Buones Aires görüntüsü bulacaksınız.

Charco güzel minik bir otel; La Florida Restotanı tavsiye ederim.

Çocuklu iseniz akvaryum da var: www.acuario.com.uy

Otel: www.posdalasterrazas.com / www.posadaplazamayor.com /www.costacolonia.com / www.hotelitaliano.com.uy

Carmelo Four Season Resort
Lüks tatil arayışındaysanız; burası ormanın içinde bir huzur kaçışı olabilir (şarap turları, polo dersleri, binicilik, bisiklet, Colonia del Sacramento turları)

Colonia’da yerel seçenekler villacelinaturismorural.com

  • Atlı araba, binicilik çiftlik evleri, yerel el sanatları gibi yerel deneyimler yaşamak isterseniz:

Cufre (Estancis Don Miguel) – Boca Del Rosaria (El Muelle) – Paraje Minuano (Munay Pampa) – San Pedro (Mi Padre; Villa Celina;Los Tres Botones)

  • Şarapçılık

Colonia Balgrano (Almazara Familia Longo) – Carmelo (Bodega Irurtia; Bodega Cardano; Bodega Zubizarreta) – Cerros De San Juan (Bodega Los cerros de San Juan)– Colonia Del Sacremento (Bodega Bernardi)–

Montevideo (Başkent)
Ciudad Vieja’yı (eski şehir); bit pazarları; Rambla (sahilyolu) gündoğarken ve günbatımına doğru yürüyüş…

Punta del Diablo kasabası
Deniz kenarında (Montevideo’dan 5 saate yakın yolu var)

Uruguay_kenar_mahalleler_1

Uruguay kenar mahalleler

Diğer Yazılar

Yorumlarınız Benim İçin Değerli